Szukasz skutecznego rozwiązania na podgrzewanie wody w swoim domu? Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się od siebie m.in. parametrami i sposobem działania. Jedną z najlepszych metod jest elektryczne podgrzewanie wody. Jeśli nie wiesz, na jakie urządzenie się zdecydować, ten wpis pomoże Ci w dokonaniu zakupu. Odpowiemy w nim na pytania: Jaki elektryczny podgrzewacz wody wybrać – przepływowy czy zbiornikowy? Który z nich spełni nasze wymagania w zakresie podgrzewania wody i lepiej sprawdzi się w łazienkach? Przeczytaj, aby się przekonać!
Zbiornikowe elektryczne podgrzewacze wody podgrzewają, a następnie magazynują ciepłą wodę. Ich zaletą jest możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku różnych miejscach poboru w tym samym czasie. Urządzenia te mają nastawne termoregulatory umożliwiające elektryczne podgrzewanie wody w zakresie 30-80°C oraz utrzymywanie jej na stałym zadanym poziomie. Wyposażone są również w zabezpieczający urządzenie wyłącznik termiczny.
Podgrzewacze zbiornikowe wyprodukowane są z blachy stalowej zabezpieczonej przed korozją emalią ceramiczną i anodą magnezową. Dodatkowo wyposażone są w grzałkę elektryczną o mocy 1,5-2 kW, dzięki czemu gwarantują szybką dostępność ciepłej wody. Każde tego typu urządzenie posiada specjalny zawór bezpieczeństwa, którego zadaniem jest ochrona zbiornika przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
Drugim rodzajem elektrycznych podgrzewaczy wody są modele przepływowe. Zasadniczą różnicą w elektrycznym ogrzewaniu wody jest fakt, iż uruchamiają się one dopiero wtedy, kiedy ciecz zaczyna przez nie przepływać. Ilość energii elektrycznej, którą urządzenie zużyje do jej podgrzania, zależeć będzie zatem wyłącznie od częstotliwości używania ciepłej wody i zużycia jej w tym czasie. Zakręcenie kranu spowoduje wyłączenie się podgrzewacza.
Elektryczne podgrzewacze wody wyposażone są w grzałkę elektryczną. Może ona być w postaci zanurzonej, odpowiednio wygiętej stalowej rury lub w postaci ceramicznej, umiejscowionej w stalowej rurze osłonowej, nie mając bezpośredniego kontaktu z wodą. W tym przypadku nie dochodzi do osadzania się kamienia na grzałce, dzięki czemu jest trwalsza i cały czas równie skuteczna. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na elektryczne ogrzewanie wody za pomocą urządzeń wyposażonych w grzałki ceramiczne, powinieneś wiedzieć, że są one co najmniej o kilkanaście procent droższe od ich odpowiedników z grzałkami stalowymi.
Przepływowe ogrzewacze wody mają moc od 3 do 27 kW. Najmniejsze podgrzewają wodę o prędkości przepływu do dwóch litrów na minutę i nadają się wyłącznie do umywalki.
Wróć do bloga