Czy nabyć wariant wyposażony w wężownicę czy bez niej, na jaką pojemność się zdecydować, żeby model był wydajny i pasował do konkretnego kotła gazowego – te i analogiczne pytania zadają sobie inwestorzy stojący przed koniecznością zakupu zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych.
Pragnąć wyjaśnić te kwestie, w niniejszym artykule omówimy, kiedy stosuje się te urządzenia i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby dany egzemplarz najlepiej spełniał swoją rolę. Zapraszamy do lektury!
Zastosowanie zasobnika jest ważne, gdy kotły grzewcze mają służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Jest on też nieoceniony w sytuacjach, gdy w domu znajduje się wiele urządzeń wykorzystujących wodę, takich jak deszczownice czy systemy hydromasażu, które wymagają stabilnego ciśnienia wody dla swojego efektywnego działania.
zapewnienie nieprzerwanego dostępu do wody o stałej temperaturze, niezależnie od liczby jednocześnie używanych punktów poboru;
Podstawowym kryterium prawidłowego zakupu zasobnika na wodę do pieca gazowego stanowi rodzaj kotła, do jakiego będziemy go dobierać. Na rynku dostępne są dwa ich typy: jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.
W przypadku kotłów jednofunkcyjnych podgrzew następuje poprzez wbudowaną w zbiornikach wężownicę spiralną. Są one oferowane w wersji stojącej i wiszącej.
Efektywność wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest bezpośrednio związana z pojemnością zbiornika. Im większa jego pojemność, tym wyższa wydajność. Większy zbiornik przyczynia się zatem do zwiększenia komfortu korzystania z systemu.
W instalacjach z kotłami dwufunkcyjnymi wydajność w zakresie ciepłej wody użytkowej zależy od mocy samego kotła. Aby ją zwiększyć, można zastosować specjalne zasobniki warstwowe. Ich unikalna konstrukcja pozwala na wtłoczenie gorącej wody do górnej warstwy zbiornika, gdzie jest gromadzona, a następnie wykorzystywana w pierwszej kolejności, gdy użytkownik odkręca kran.
Kluczową zaletą zasobników warstwowych jest zapewnienie optymalnej ilości ciepłej wody i niemal natychmiastowy dostęp do niej nawet przy wielu punktach poboru, przy jednoczesnym braku właściwie strat ciepła. System kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem warstwowym to większe koszty początkowe, charakteryzuje go jednak wyższa wydajność. Jest też bardziej wytrzymały na zużycie, ponieważ implikuje zmniejszenie częstotliwości włączania kotła gazowego.
Wybierając optymalny zasobnik c.w.u., powinno się więc zwrócić uwagę na:
Wybór odpowiednich zasobników ciepłej wody do kotłów gazowych jest zasadniczy dla efektywnego oraz ekonomicznego ogrzewania wody w domu. Zasobnik nie tylko magazynuje ciepłą wodę, ale też wpływa na wydajność całej instalacji. Jest to zatem inwestycja, która wymaga przemyślanej decyzji. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość swojego gospodarstwa domowego i kompatybilność z kotłem, ale też materiał, jakość izolacji oraz ewentualne dodatkowe funkcje.
Wybierając zasobnik, warto pamiętać, że lepsza jakość i funkcjonalność mogą oznaczać wyższą cenę modelu, ale także długoterminowe oszczędności oraz większy komfort użytkowania.